Reklamuj Czaplinek
REJESTR DZIAŁALNOŚCI REGULOWANEJ
SPRAWDZONE OBIEKTY NA WEEKEND CZY URLOP
Zespoły amatorskie PDF  | Drukuj |  Email
Redaktor: Katarzyna Kibitlewska   
14.08.2015.


 Teatr "Kabaret na jednej nodze"

Grupą teatralną działającą od 2002 r. przy szkole podstawowej w Czaplinku opiekuje się Ewa Sobczak. Uczniowie V i VI kl. swą działalność estradową rozpoczęli wystawiając program kabaretowy "Z uśmiechem przez bajki" na przeglądzie kabaretów szkolnych, który odbywał się pod patronatem kabaretu "Koń Polski". Grupa zdobyła srebrną lirę, a rok później została laureatem Złotej Damiany w Białym Borze. Na III Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży "Wigraszek 2003" w Suwałkach Jury przyznało Kabaretowi I miejsce za najlepiej ułożoną i zaśpiewaną piosenkę o Wigraszku - duchu festiwalu teatralnego.
Kabaret Na Jednej Nodze gościł również w Pałacu Prezydenckim, gdzie na spotkanie z Jolantą Kwaśniewską podczas Mikołajek Teatralnych zaproszono 15 grup teatralnych z Polski.

Grupa w nowym składzie wystawiła sztukę "Bryka pełna humoru", zdobywając liczne wyróżnienia na przeglądach powiatowych i wojewódzkich. Kabaret dał ponad 20 występów dla różnych czaplineckich środowisk i chętnie przedstawia swoje scenki kabaretowe.

Kontakt: Ewa Sobczak, tel. 787 407 197

Grupa Artystyczna "Wypożyczalnia Skrzydeł" 

 Od 2014 roku w Gimnazjum w Czaplinku działa Grupa Artystyczna „Wypożyczalnia Skrzydeł”. Pracująca pod opieką pani Aliny Karolewicz młodzież zajmuje się teatrem, recytacją, filmem oraz różnymi działaniami kulturalnymi w środowisku lokalnym.
Od stycznia 2014 roku grupa przygotowała wiele wydarzeń. Były to:
• spektakl „Kałabania” uświetniający obchody rocznicy powrotu Czaplinka do polskości,
• gra pałacowa w ramach Dni Henrykowskich w Siemczynie,
• projekt „Lato z historią” w średniowiecznym Zamku Drahim,
• Narodowe Czytanie „Trylogii” na Rynku w Czaplinku,
• Wystawa Zabytkowych Ornatów w Pałacu w Siemczynie oraz prezentacja „Bajek” I. Krasickiego w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa,
• warsztaty filmowe i nagranie krótkometrażowego filmu fabularnego „Nosferatu z Hienrichsdorf”,
• Marsz Niepodległości z okazji 11 listopada - akcja społeczna w Czaplinku
• udział w światowym prawykonaniu koncertu Szymona Godziemby-Trytka pt. „Etnos” w akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

 Zespół Pałac Siemczyno

Grupa założona w 2015 r. zajmująca się kulturą barokową, m.in.: prezentacją tańców pałacowych takich jak: kontredans, magot lub menuet w imponujących strojach barokowych. Oprócz tańców zespół proponuje grę pałacową oraz inscenizacje związane z historią Pałacu w Siemczynie. Kierownikiem grupy jest Pani Alina Karolewicz, natomiast choreografią zajmuje się Pani Dzidka Harańczyk. W skład zespołu wchodzi młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna z Czaplinka i Siemczyna. Zespół funkcjonuje pod patronatem Henrykowskiego Stowarzyszenia. Do tej pory zespół wystąpił oficjalnie podczas Henrykowskich Dni w Siemczynie, Dni Czaplinka i Europejskiego Festiwalu Ludzi w Złocieńcu. 

Kontakt: Alina Karolewicz, tel. 606 442 129 
 

 Zespół Śpiewaczy Marianki

Zespół Śpiewaczy ,,Marianki” działa przy Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów koło w Czaplinku od 2011 roku. Kierownikiem zespołu jest Marian Sujecki. W swoim repertuarze grają i śpiewają pieśni biesiadne, dziś zespół uświetnia wiele imprez kulturalnych w naszej Gminie i w województwie.

Zespół Ludowy ,,Jarzębiny” 

Zespół ludowy „Jarzębiny” wywodzi się z Broczyna,  jednego z 29 sołectw naszej Gminy. Instruktorem zespołu jest Janusz Kucharski. W latach siedemdziesiątych z inicjatywy mieszkańców wsi powołano Zespół Ludowy Jarzębiny. Po przeszło dwudziestu latach zespól reaktywował się i dziś uświetnia wiele imprez kulturalnych w naszej gminie.

Zespół śpiewaczy SAMI SWOI z Machlin

Z inicjatywy Pana Edwarda Mrozowskiego oraz Pani Sołtys Machlin Anny Kucharczyk w 2015 r. w Machinach powstał zespół  pn. SAMI SWOI. Swój początek zespół miał spotykając się przy ogniskach nad jeziorem, śpiewając piosenki i przyśpiewki lokalne. Pierwszy oficjalny występ  miał miejsce podczas Festynu Parafialnego w Machlinach 11 lipca br. Teksty do piosenek zespołu pisze głównie Pan Edward Mrozowski będący jednocześnie akordeonistą zespołu, słowa do kilku piosenek ułożyła Pani Krystyna Sowa. Zespół tworzy dziesięć Pań w różnym wieku.

Kontakt: Anna Kucharczyk, tel. 723 889 627

 


 

 

Zmieniony ( 14.08.2015. )