• Polski
  • Allgemeine Informationen
  • General information
Reklamuj Czaplinek
Pomorski Krajobraz Rzeczny
REJESTR DZIAŁALNOŚCI REGULOWANEJ
Spływy kajakowe
SPRAWDZONE OBIEKTY NA WEEKEND CZY URLOP
I N F O L U D E K
LUBIĘ JEZIORA
EDEN
Jezioro Żerdno PDF  | Drukuj |  Email
Redaktor: Magdalena Cogiel   
03.02.2007.

Jest to trzecie, co do wielkości jezioro w okolicach Czaplinka, o powierzchni 205 ha i maksymalnej głębokości 36 metrów. To w miarę owalne jezioro, długie na 3 kilometry, pozbawione jest wyraźniejszych zatok i półwyspów. Linia brzegowa liczy około 8 km, na większości jest zarośnięta pasem olsz, trzcinowiska są nieliczne. Swoją drugą nazwę – jezioro Srebrne – zawdzięcza żwirom mieniącym się w bardzo czystej wodzie. Strome brzegi sięgają do ponad 80 metrów nad lustro wody. Nad jeziorem leżą trzy miejscowości: Stare Drawsko i dwie niewielkie wsie – Żerdno i Nowe Drawsko. Jest tu zlokalizowany jeden ośrodek wypoczynkowy, w pobliżu którego znajdują się największe głębie tego zbiornika. Jezioro ma stosunkowo niewielką falę i w miarę stałe zachodnie wiatry, brak jest mielizn, co czyni ten akwen bardzo dobrym dla chcących się uczyć żeglarstwa lub windsurfingu. Z pobliskim jeziorem Drawsko jest połączone rzeką Drawą, niestety nie jest możliwe przeciągnięcie nią między jeziorami jednostek niewiele większych od kajaków. Na Srebrnym można też rozpoczynać spływy kajakowe rzeką Drawą. Jezioro ma wody I klasy czystości.
Prawdopodobnie jeszcze półtora tysiąca lat temu, jezioro to było zatoką pobliskiego jeziora Drawsko. Gdy ówcześni mieszkańcy ziemi czaplineckiej, zaczęli budować grody, dostrzegli walory obronne miejsca, na którym obecnie jest zamek Drahim, jezioro zostało częściowo zasypane, zaś z głazów i ziemi usypano pagórek, na którym zbudowano gród.
Obecnie jezioro Żerdno jest zarządzane przez Gospodarstwo Rybackie w Czaplinku Spółka z o.o. i jest udostępnione do połowu dla wędkarzy posiadających kartę wędkarską po wykupieniu zezwolenia na połów ryb u rybackiego użytkownika jezior. Gatunki ryb występujące w tym jeziorze są takie same jak w pobliskim jeziorze Drawsko, choć dla wielu jest to zbiornik słynący z dość dużych okoni.

 

Zmieniony ( 10.03.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »