ePUAP
ZOSTAŃ DAWCĄ SZPIKU PDF  | Drukuj |  Email
Autor: Katarzyna Szlońska   
26.03.2014.
Gmina Czaplinek w ubiegłym roku nawiązała współpracę z Fundacją DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych w celu podjęcia wspólnych działań na rzecz promocji, popularyzacji i organizacji akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku.
Fundacja DKMS Polska zarejestrowana została 28 listopada 2008 roku, jako niezależna organizacja typu non-profit. Swoje korzenie ma w Niemczech, gdzie działa od 24 lat. W tym czasie DKMS stał się największa bazą potencjalnych dawców na świecie liczącą ponad 3 800 000 potencjalnych dawców. Swoje komórki oddało ponad 50 000 dawców. Każdy z dawców zarejestrowanych w Fundacji DKMS jest ubezpieczony, każdy przez pięć lat od momentu pobrania jest monitorowany pod kątem stanu zdrowia.
W Polsce nadal bardzo mało ludzi decyduje się na to by zostać dawca szpiku. Wynika to przede wszystkim z niewiedzy. Większość osób, które chcą pomóc innym boi się, że ratując komuś życie, narażają swoje. Istnieje stereotyp związany z oddaniem szpiku kostnego. Duża strzykawka, zastrzyk w kręgosłup i paraliż. Tymczasem jest to nieprawda. Drugim czynnikiem są oczywiście finanse. Badania potencjalnych dawców kosztują i nie są finansowane przez Ministerstwo Zdrowia, tylko ze środków własnych Fundacji (darowizny od instytucji i osób prywatnych).
Od 21 października 2013 r. potencjalni dawcy szpiku mogą bezpłatnie zarejestrować się w centralnej bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych przychodząc do czaplineckiego Ratusza, pokój nr 7. Rejestracja polega na wypełnieniu formularza z danymi osobowymi i pobrania wymazu ze śliny z wewnętrznej strony policzka, potrzebnej do określenia antygenów HLA.
 
I TY MOŻESZ URATOWAĆ KOMUŚ ŻYCIE!

Katarzyna Szlońska      
Sekretarz Gminy Czaplinek   
Zmieniony ( 27.03.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »