• Polski
  • Allgemeine Informationen
  • General information
Reklamuj Czaplinek
Pomorski Krajobraz Rzeczny
REJESTR DZIAŁALNOŚCI REGULOWANEJ
Spływy kajakowe
SPRAWDZONE OBIEKTY NA WEEKEND CZY URLOP
I N F O L U D E K
LUBIĘ JEZIORA
EDEN
Miody drahimskie PDF  | Drukuj |  Email
Redaktor: Monika Doroba   
03.02.2007.

Pszczelarstwo było przez stulecia jednym z tradycyjnych zajęć miejscowej ludności. W starostwie drahimskim i okolicy, jak podają źródła - "bartników było jedenastu, każdy z nich na rzecz Drahimia dawał pół kłody miodu na rok. Ponad dziewięćset pszczelich rodzin zbierało nektar z Puszczy Drawskiej."

Dziś teren ten leży w obrębie Drawskiego i Ińskiego Parku Krajobrazowego, obfituje w bogactwo wszelkiej roślinności i niezliczoną ilość pożytków pszczelich. Znajdują się tutaj ogromne wrzosowiska, piękne aleje starych lip, akacjowe zagajniki i barwiące krajobraz na żółto i czerwono uprawy rzepaku i gryki. Blisko dwustu pszczelarzy pozyskuje miód zachowując tradycje tego ginącego już zawodu.

Dzięki tradycji właśnie oraz niezwykłej czystości środowiska i wyjątkowej trosce o rodziny pszczele, miód ten jest najwyższej jakości. Marka "Miodów drahimskich" daje mu gwarancje i metrykę pochodzenia. Miód drahimski jest złotem tego regionu, a pracowite pszczoły symbolem jego gospodarnych mieszkańców. Wiosną i jesienią wyruszają wycieczki na edukacyjny szlak "Wypraw po złote runo". Zielone szkoły zjeżdżają tu właśnie, by uczyć młodzież z dużych aglomeracji szacunku dla darów natury.

Z przyjemnością informujemy, że czerwcu 2011 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowane zostało rozporządzenie rejestrujące Miód drahimski jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Jest to już 28 zarejestrowany produkt z Polski, pierwszy z województwa zachodniopomorskiego.
W załączeniu rozporządzenie wykonawcze komisji rejestrujące w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych nazwę Miód drahimski.
Pod marką Miód drahimski może być sprzedawanych pięć różnych miodów: wrzosowy, gryczany, rzepakowy, lipowy i wielokwiatowy, pochodzących z pasiek leżących na terenie czterech gmin na Pojezierzu Drawskim: Czaplinka, Wierzchowa, Barwic i Bornego Sulinowa oraz Nadleśnictwa Borne Sulinowo.

Zawiadamiamy, że 1 marca 2012 r. redakcja magazynu gospodarczego Pomorza Zachodniego „Świat Biznesu” po raz ósmy przyznała Perły Biznesu – nagrody gospodarcze Pomorza Zachodniego. Wśród wyróżnionych znalazła się Pasieka Fujarskich z Czaplinka, producent „Miodów drahimskich” za zarejestrowanie w Brukseli pierwszego zachodniopomorskiego produktu regionalnego „Miody drahimskie”.

Zmieniony ( 29.03.2012. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »